روابط صحیح و هماهنگ :

ما خلاق ترین طراحی وب را ارائه می دهیم.

روابط صحیح و هماهنگ
21 آذر 1399 | | مقالات |

براستی به چه نوع روابطی روابط صحیح وهماهنگ می گویند؟ به نظر من روابط یعنی تمام زندگی . در همین لحظه که در حال خواندن این مقاله هستید به نوعی با من و طرزفکرم در رابطه اید . شما در طول روز با مردم و آب و هوا ، اخبار ، سازمانها ،طبیعت و… رابطه دارید.

کیفیت این روابط ، منعکس کننده ی رابطه ی شما با خودتان است.

روابط صحیح و هماهنگ

چه عواملی در رابطه ی شما با خودتان موثرند ؟

باید بدانید ، رابطه ی شما با خودتان  و تمام روابط تان با دنیای اطراف ، از اولین روابط زندگی (یعنی رابطه با پدر و مادر و اطرافیان صمیمی ) تأثیرگرفته است . واکنش های والدین نسبت به شما در کودکی ، دقیقا همین واکنشی است که امروز در رابطه با مثبت و منفی های خود دارید .

خوب دقت کنید :

خوب دقت کنید ببینید در موقعیت های مختلف ، چه رفتاری با خود دارید ؟ وقتی خود را سرزنش یا تحسین می کنید ، دقیقا از همان کلماتی استفاده می کنید که پدر و مادر برای شما به کار می بردند .

روابط صحیح و هماهنگ

آیا اصلا مورد تحسین قرار گرفته اید ؟

اگر نه ، امروز هم نمی دانید چطور خودتان را تحسین کنید ، چون چیزی در این مورد نشنیده اید که بخواهید تکرارش کنید و این شروع ماجراست ، چراکه مدام به دنبال تأیید و تحسین از سمت اطرافیان هستید و هرچه بیشتر جستجو می کنید کمتر بدست می آورید.

روابط صحیح و هماهنگ

روابط آینه های ما هستند :

به زندگی خود نگاه کنید ، چه مواردی هست که بارها و بارها در زندگی تان تکرار شده و می شوند ؟ این موارد منعکس کننده ی ویژگی هایی که در خود دارید و باورهایتان در مورد روابط هستند . در رابطه با همسر ،  رئیس ، کارمند ، فامیل ، فرزند و… مواردی هست که شما را آزار می دهد ، این موارد ، همان چیزهاییست که خود شما ناخوداگاه انجام می دهید و یا به آن ها اعتقاد دارید .

به نوعی شما با افکارتان این روابط را به زندگیتان جذب کرده اید .

روابط صحیح و هماهنگ

باورهای دوران کودکی تان را بررسی کنید :

اگر همسرتان غر می زند و شما را حمایت نمی کند ، اگر رفتارهای فرزندتان شما را می آزارد ، اگر رئیس تان شما را تحقیر می کند یا اطرافیان سرتان را کلاه می گذارند ، اگر به شما خیانت می کنند یا نادیده تان می گیرند یا هر مورد دیگر ، لازم است باورهای دوران کودکی تان که مربوط به این روابط است را بررسی کنید .

مطمئنا مسائل امروز شما ادامه ی الگوهای روابط کودکیتان است .

روابط صحیح و هماهنگ

روابط عاشقانه و هماهنگ :

آیا می دانید عشق چه وقت به سراغ شما می آید؟ وقتی که انتظارش را ندارید و به دنبالش نیستید . چراکه احساس کمبود روابط عاشقانه ندارید یا باور و فکری در این مورد شما را نمی آزارد . رسیدن به چنین آرامشی مستلزم اینست که تمام باورها و افکارتان را نسبت به روابط گذشته تان تغییر دهید .

تمرین :

در چند لحظه به روابط خود فکر کنید و ببینید شخصی که شما را بیشتر از همه آزار می دهد چه خصوصیاتی دارد ؟

سه مورد از رفتارهای آزاردهنده اش را بنویسید . حال نفس عمیق بکشید و از خود بپرسید ، من در چه مواقعی به این فرد شباهت دارم ؟ چه وقت این کارها را انجام می دهم ؟ نسبت به چه کسی همچین رفتاری دارم ؟

چشمانتان را ببندید و مدتی به آنها فکر کنید . حال از خود بپرسید آیا تمایل به تغییر دارید ؟ اگر بپذیرید که باید تغییر کنید و این الگوها و عادتها و باورها را از رفتار و افکارتان کنار گذاشتید ، آن شخص یا اشخاص ، یا تغییر می کنند یا زندگیتان را ترک می کنند .

روابط صحیح و هماهنگ

تکنیک EFT و تغییر الگوها و باورهای مربوط به روابط

در حال حاضر بهترین روشی که به شما کمک می کند تا از شر باورهای مخرب مربوط به روابط رها شوید و به هماهنگی روابط دست یابید ، تکنیک ساده و کاربردی EFT  است . این تکنیک مستقیما روی باورها و مسیری که این باورها را شکل داده ، کار می کند تا خنثی وبی اثر شوند . ممکن است خاطرات آزاردهنده ای از اولین روابط تان با پدر و مادر دارید و امروز تاثیر مستقیم برروی روابط مختلفتان دارد .

مثال :

به عنوان مثال در زندگی شما روابط سمی موج می زد ، پدرتان مردی خوشگذران بود که خانواده را حمایت نمی کرد و مادرتان همیشه در حال غر زدن و سرو صدا بود . شما کودکی بودید که نسبت به رفتار پدر ، مادر و شرایط زندگی ، احساسات مختلفی را تجربه می کردید و این احساسات به مرور پررنگ تر شدند و باورها و الگوهای ذهنی در ناخوداگاه شما شکل گرفت و شما طبق این باورها و الگوها ، بارها و بارها در روابط تان ، احساساتی شبیه احساسات کودکی تان ، تجربه می کنید ٍ این چرخه تا لحظه مرگ ادامه دارد ، مگر اینکه تصمیم بگیرید ، الگوهای ذهنی و احساسات پشت آنها را خنثی و بی اثر نمایید.

روابط صحیح و هماهنگ

تکنیک ای اف تی (EFT) ، چطور روی باورهای مربوط به روابط کار می کند ؟

ممکن است در اولین روابط تان با پدر و مادر دچار احساس ترس ، استرس ، خشم ، رنجش ، حقارت بی ارزشی و… شده باشید و امروز این احساسات در دیگر روابط تان هم موج می زند .

 راه حل چیست ؟

 ابتدا بایستی احساسات آزاردهنده را لیست کنید و بعد طبق لیست ، با دقت  و تمرکز روی هریک از موارد ، بر نقاط ای اف تی (EFT) ضربه بزنید تا خنثی و بی اثر شوند و شما از این احساسات رها شوید . در اینصورت با شفای احساسات و زخم های درونی شما ، روابط تان هم شفا می یابد و به سمت بهبودی می رود . چنانچه با تکنیک EFT آشنایی ندارید به قسمت آموزش EFT مراجعه کنید .

روابط صحیح و هماهنگ

نویسنده : الهه اکبری

نوشتن یک دیدگاه