امروزه برقراری روابط با چه مشکلاتی روبرو است ؟

ما خلاق ترین طراحی وب را ارائه می دهیم.

7 فروردین 1399 | | مقالات |

امروزه برقراری روابط ، مانند گذشته است با این تفاوت که روابط امروز، تحت تأثیر مسائل مختلفی قرار می گیرد. اساسی ترین مشکل در روابط امروزی ، محبت مشروط است. به این معنی که تمرکز هر شخص در رابطه ، روی خواسته ها و امیال خود است و شرایط و احساسات طرف مقابل  را در نظر نمی گیرد.

روابط امروزی شبیه بازار عرضه و تقاضا است ، بطوریکه هریک از طرفین در برابر احساسی که ابراز می کند ، خواستار پول ، روابط جنسی ، خدمت بیش از حد و…هستند ، که همین رفتارها وجود عشق یا عدم وجود عشق را مشخص می کند.

رفتارهای خودپسندانه یک مشکل اساسی در روابط :

گاهی افراد برای جلب توجه در روابط ، رفتارهایی از روی خودخواهی و برخوردی ناسالم دارند که موجب رنجش طرف مقابل می شود . در چنین شرایطی ، اگر یکی از طرفین بیش از حد سعی در بهبود بخشیدن  اوضاع داشته باشد ، قربانی رابطه است و باعث شدت رفتارهای خودخواهانه ی فرد مقابل می شود .

چراکه ازخودگذشتگی و محبت افراطی ، او را فرد ی ضعیف و وابسته جلوه می دهد واین نشانه ی ترس از طرد شدن ، ترس از تنهایی و…است . در همچین رابطه ای یک نفر بشدت آسیب می بیند و دیگری بیش از حد مورد توجه قرار می گیرد وخودخواهی اش تغذیه می شود.

روابط

در برابر رفتارهای خودخواهانه در روابط چه‌کنیم؟

در این شرایط بدانید که لزومی ندارد عشقتان را ثابت کنید و مطیع دستورات طرف مقابل باشید . بلکه شما هم در مورد نیازهایتان با او صحبت کنید ، احساساتتان را بیان کنید و بدانید رابطه دو نفره است ، پس به همان اندازه که طرف مقابل حق دارد شما نیز حق دارید.

دوم اینکه : طرف مقابل را سرزنش نکنید و سعی در تغییر او نداشته باشید ، بلکه خودتان را تغییر دهید . به جسم و روح و روان خود رسیدگی کنید و احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید وعزت نفس و اعتماد بنفس خود را بالا ببرید .

سوم اینکه : یک یا دو روز در هفته را بدور از دغدغه ی کار و شغل و بیش و کم زندگی ، برای هم وقت بگذارید تا بهم نزدیکتر شوید و از حال و احساس واقعی هم باخبر شوید.

چهارم اینکه : هرگاه طرف مقابل با شما رفتار نامناسبی داشت ، از او بخواهید از شما عذرخواهی کند، چراکه هریک از ما ارزشمندیم و دیگران حق بی احترامی ندارند . این ما هستیم که با رفتارمان نشان می دهیم ، دیگران باید به ما احترام بگذارند و برای ما و شخصیتمان ارزش قائل شوند.

روابط

دیگر عوامل آسیب زننده در روابط :

برخی رفتارها آسیب شدیدی در روابط به شمار می آیند و گاهی افراد بدون اینکه از این امر آگاه باشند در حال آسیب رساندن به طرف مقابل و رابطه شان هستند . اغلب اوقات مردم با اینکه یکدیگر را دوست دارند و برا ی رابطه شان تلاش می کنند ، اما کارها را بدون عشق و محبت  برای یکدیگر انجام می دهند .

گاهی رفتارهای  سرزنش آمیزی دارند ، که این رفتارها ، احساس امنیت و اعتماد را از بین می برند و فضای روابط را مسموم میکنند . گاهی افراد توانایی ابراز صحیح احساسشان را ندارند و همین امر باعث می شود طرف مقابل مردد شود که آیا من را دوست دارد ؟ آیا من برای او ارزشمندم ؟ …

در این حالت ترس از طرد شدن بوجود می آید و این ترس ، به مرور، باعث بروز خشم می شود و مشکل  شدت می یابد ، چراکه اوضاع متشنج شده و احساسات منفی جای عشق و محبت و همدلی را می گیرد .

روابط

برقراری صحیح روابط هنری است که در آن ، دو طرف می توانند با رتبه های متفاوت پیروز شوند . برد = برد

در روابط ناسازگار ، شخصیت مثبت افراد شکوفا نمی شود و ممکن است هریک از طرفین ، احساس سرکوب شدگی کند که بعدها به خشم وکینه و افسردگی می انجامد.

برای رفع مشکلات روابط چه باید کرد ؟

بسیاری افراد به اشتباه باور دارند ، در روابط قدیمی و اینکه سالها کنار یکدیگر بوده اند ، دیگر نیاز نیست در جهت بهتر شدن روابط خود تلاش کنند . اما این یک باور کاملا اشتباه است چراکه برای حفظ روابط به شیوه ی صحیح ، در تمام طول عمر باید تلاش مثبت داشت .

به منظور حفظ روابط رعایت این موارد ضروری است :

الف) ابراز احساسات و عشق ورزی بی قید و شرط

ب) قدردانی و درک ارزش و شایستگی طرف مقابل

پ) شناخت شخصیت و تمایلات طرف مقابل و پذیرش آن

ت) داشتن تعهد نسبت به رابطه و طرف مقابل و ارزش های او

د) تلاش آگاهانه در جهت برقراری روابط همسو و پیوسته و جستجوی راههایی برای ارزشمندتر شدن رابطه .

روابط

نکته مهم

مهمترین دلایل رفتارهای آسیب زننده در روابط و اینکه افراد نمی خواهند رفتار نامناسبی داشته باشند ، اما بطور ناخوداگاه در روابطشان دچار مشکل می شوند ، در لابلای خاطرات کودکی و تجربه ی اولین روابط افراد است .

آنجا ، در کودکی ، وقتی پسر یا دختر بچه ای بیش نبودید ، اولین روابط شما با پدر و مادر و اطرافیان تأثیرگذار در حال شکل گیری بود . در این بین احساسات مختلفی را تجربه کردید و براین اساس ، برداشتهای مختلفی داشتید.

 آنچه امروز در روابط تان رخ می دهد و شما ناراضی هستید ، تأثیرات همان خاطرات ، اتفاقات ، برداشتها و احساسات است .

خوشبختانه امروز تکنیکی شگفت انگیز( EFT ) که توسط یک آمریکایی به نام آقای گری گریک ابداع شده و بدست ما رسیده ، کمک می کند تا مسائل مربوط به روابط  را مورد بررسی قرار دهیم و سرنخ های احساسی و ریشه های این مسائل را پیدا و خنثی و بی اثر کنیم و رابطه ای عاشقانه و توأم با آرامش بسازیم .

روابط

برای آشنایی با این تکنیک شگفت انگیز و معجزه ی سر انگشتانتان به بخش آموزش  تکنیک ای اف تی (EFT ) مراجعه نمایید.

نویسنده: الهه اکبری

نوشتن یک دیدگاه