تکنیک ای اف تی EFT چیست و چه تاثیراتی بر زندگی فرد دارد؟

ما خلاق ترین طراحی وب را ارائه می دهیم.

14 بهمن 1398 | | مقالات |

تکنیک ای اف تی چیست؟

تکنیک ای اف تی  (EFT) مخفف عبارت Emotional Freedom technique  به معنی تکنیک رهایی احساس است. تکنیک ای اف تی (EFT) با نام های ضربه تراپی ، تپینگ ، ضربه زدن ، ضربات ای اف تی نیز شناخته میشود. تکنیک ای اف تی (EFT) صرف نظر از اینکه چه مسئله ی حل نشده ای دارید و در کدام بخش از زندگی گیر کرده اید، قویتر از هر روش دیگر میتواند در چالشهای زندگی کنارتان باشد.

درتکنیک  (EFT) با تمرکز برروی مورد آزار دهنده ی زندگی و ضربه زدن با نوک انگشتان به نقاط خاصی از بدن که در مسیر مریدینهای انرژی هستند، جنبه های مختلف بوجود آمدن مشکل از ناخوداگاه به خوداگاه هدایت میشود و با ادامه دادن ضربه ها،این جنبه ها خنثی و بی اثر شده و مورد آزاردهنده (مشکل) حذف میشود.

ای اف تی

تکنیک ای اف تی (EFT) و خاطرات کودکی

تکنیک ای اف تی (EFT ( مستقیما روی خاطرات واحساسات نهفته در آنها کار میکند.خاطرات کودکی همچون آینه ایست که واکنشها ی شما را نسبت به وقایع روزمره منعکس میکند.به عنوان مثال افراد یکه زیاد تلویزیون تماشا میکنند یا مدام در خدمت دیگران هستند وخود را فراموش کرده اند ، مطمئنا کودکی آنها یادآور ایام تنهاییست . اگر این حقیقت را بپذیرید که خاطرات شما، مانند معدن غنی وسرشار از طلاست و با کمک تکنیک ای اف تی (EFT ) به جستجو و بهره برداری از این معدن بپردازید،معجزه را به چشم خواهید دید.همین حالا به احساس خود توجه کنید و ببینید از چه مسئله ای در زندگی رنج می برید که بارها و بارها تکرار شده و توان رهایی از آن را ندارید؟  تکنیک ای اف تی (EFT ) میتواند به شما کمک کند تا این مسئله را در بین خاطرات کودکی خود ریشه یابی و خنثی سازی کنید و برای همیشه از شر آن خلاص شوید.ِ

ای اف تی و دوران کودکی

تکنیک ای اف تی (EFT) برای عموم مردم قابل استفاده است

تکنیک ای اف تی (EFT) ازاین جهت عالی وکاربردی است که برای عموم مردم قابل استفاده است. برای استفاده ازتکنیک ای اف تی (EFT) و یادآوری خاطرات ، شما نیاز به تحصیلات بالا یا مدرک روانشناسی ندارید. هر یک از شما با هر سطح تحصیلات میتوانید با کمک تکنیک ای اف تی (EFT) به گذشته ی خود سری بزنید و ریشه ی مشکلات خود را بازیابی کنید. برای مثال فردی که مدام دغدغه ی جم آوری مواد غذایی ووسایل زندگی را دارد،مطمئنا کودکیه سخت و پر ا زکمبودی را گذرانده و برداشتش این بوده که من باید چیزهای بیشتری جمع آوری کنم که دوباره به این وضعیت گرفتار نشوم و حالا این دغدغه رهایش نمی کند.

شما چه دغدغه ای دارید؟ به کدام خاطراتتان مربوط میشود؟

تکنیک ای اف تی (EFT) در هر زمینه ای میتواند کمک کننده باشد؛

5 نشانه ی مهم برای استفاده از تکنیک ای اف تی(EFT) :

1- زمانیکه شما به مدت طولانی و در حد ناتوان کننده ای احساس درماندگی وغم میکنید و بنظر میرسد مشکلاتتان باوجود تلاشهای فراوان و کمک اطرافیان ، حل نمیشود.

2- زمانیکه شما احساس کنید انجام فعالیتهای روزانه برایتان دشوار شده برای مثال کاهش توانایی در تمرکز برروی کارهای منزل یا محل کار وپایین آمدن عملکرد شغلی وناراحتی ناشی از آن.

3- شما بیش از حد نگران هستید و دایم منتظر خبرهای بد وناگوار می باشید.

4- رفتارهایتان به خود و دیگران صدمه میزند ، مثلا پرخاشگری،استرس،اضطراب،اعتیاد به مشروبات الکلی یا مواد یا رفتارهای نامناسب، فروتنی بیش از حدف کنترل وقضاوت دیگران و…

5- دائم در حال ورشکستی و قرض وبدهی هستید و هیچ راه پیشرفتی ندارید ود رروابط خانوادگی و زناشویی مشکلات فراوانی دارید و احساس یأس وناامیدی وافسردگی دارید.

تکنیک ای اف تی (EFT) و ترک عادتهای مخرب

میگویند ترک عادت موجب مرض است که بطور ضمنی به این مطلب اشاره دارد که تغییر دادن الگوهای فکری طولانی، چیزی شبیه به غیر ممکن است. اما تکنیک ای اف تی (EFT) از این باور سرچشمه میگیرد که روشهای ریشه دار فکری وعملی را بکلی میتوان از بین برد. تکنیک ای اف تی (EFT) موثرترین وسیله برای از بین بردن افکار عادت محور است چراکه مستقیما سراغ ریشه هایی میرود که عادتهای فکری را خلق کرده و حامی این عادتها هستند.این ریشه ها، فهرستی طولانی از توضیحات و دفاعیات شما در برابر موقعیتهای مختلف زندگی هستند و همه ی آنها را در یک کلمه میتوان خلاصه کرد:  ” بهانه ها “. تکنیک ای اف تی (EFT) کمک میکند این بهانه ها را متوقف، بازبینی و بازنویسی کنید وبااین روش برنامه ی جدیدی به ذهن ناخوداگاهتان بدهید تا از این پس مسیرتان از سمت بهانه ها به سوی پیشرفت وموفقیت ها تغییر کند.

ضربات ای اف تی (EFT) برای آرامش شخصی

در استفاده از تکنیک ای اف تی (EFT) ، هدف نهایی، رسیدن به  آسودگی احساسی و آرامش شخصی است،همه ی ما میخواهیم خیلی سریع از شر مسائل آزاردهنده ی زندگی خلاص شویم ولی به این نکته توجه داشته باشید که روشهای زودبازده راه حل دائمی محسوب نمیشوند و در آن روشها امکان بازگشت احساسات منفی و شرایط آزاردهنده وجود دارد.ولی در تکنیک ارزشمند ای اف تی (EFT) به خاطر اینکه به جزئیات مسائل و جنبه ها وریشه های ماجرا  میپردازیم ، همه چیز بصورت عمیق و ریشه ای برطرف میشود و بازگشت ندارد و به همین خاطر به نوعی آرامش شخصی دست میابیم .

احتیاط : حتما برای کار روی مسائل بزرگ که ریشه های احساسی عمیقی دارند از یک کاربر حرفه ای  ای اف تی(EFT) کمک بگیرید، افراد آموزش دیده و حرفه ای، میتوانند مسائل را بهتر ریشه یابی کنند و جنبه های پنهانی ماجرا را بیابند و اگر براثر یادآوری خاطرات تلخ برونریزیهای شدید بوجود بیاید، بهترین کمک را بشما می کنند.

 نحوه ی استفاده از ضربات  ای اف تی (EFT)

1- ابتدا یک مسئله  که میخواهید برروی آن کار کنید را مشخص کنید.( دردهای جسمی ، درد های روحی و روانی ، مسائل مربوط به روابط ، انواع ترسها و هرآنچه باعث آزار شماست)

2- شدت احساستان نسبت به این مسئله را بین 0 تا 10 مشخص کنید.(10 بالاترین میزان احساسیست که به آن مورد دارید و 0 یعنی هیچ حسی ندارید.)

3- همراه ضربه به نقطه ی کناره ی دست،جمله تصحیح را سه بار تکرا کنید.( این جمله ی ساده ی دو بخشی است که در بخش اول وجود مشکل را میپذیرید و در بخش دوم خودتان را هم  با وجود اینکه این مشکل را دارید، میپذیرید. مثلا ( باوجودیکه ” کلی بدهی ” دارم خودم را عمیقا وکاملا میپذیرم.)

ای اف تی و ضربه زنی

4- روی نقاط ای اف تی (EFT) تپینگ کنید (ضربه بزنید) و مسئله را دقیق شرح دهید.

نقاط ای اف تی (EFT)

5- دوباره شدت احساستان نسبت به مسئله را بین (0 تا 10) بسنجید.این عدد را با عدد اولیه مقایسه کنید واین فرآیند را ادامه دهید تا شدت به صفر برسد.

سخن پایانی :
نکته ای که در فرآیند ای اف تی (EFT) از اهمیت زیادی برخوردار است این است که در ای اف تی همیشه منفی ها را هدف می گیریم چون همین موارد منفی هستند که موجب اختلال انرژی می شوند و دستور اساسی تکنیک ای اف تی (EFT) نیزهمان ها را برطرف می کند.

نویسنده : الهه اکبری

نوشتن یک دیدگاه