به نظر شما اعتماد به نفس چیست؟

ما خلاق ترین طراحی وب را ارائه می دهیم.

اعتماد به نفس
28 خرداد 1399 | | مقالات |

از نظر بیشتر مردم معنای اعتماد به نفس،باورداشتن توانایی خود در انجام اموری خاص است.مثلا یک هنرمند،یک فروشنده،یک معلم در حیطه‌ی کاری خود بسیار موفق است و از این رو خود را فردی با اعتماد به نفس بالا می‌بیند.اما اعتماد به نفس هریک از این افراد،متکی بر چیزهایی است که به درستی انجام می دهد،در این‌صورت فقط برخی اوقات احساس اعتماد به نفس دارد و در جنبه‌های دیگر زندگی حس خلاء و بی‌ارزشی دارد.

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس،فراتر از دانش و عملکرد

به احتمال زیاد مهارت‌های خاصی در زمینه های مختلف داشته باشید،اما چنانچه اعتماد به نفس خود را به مهارت‌های خود پیوند بزنید،به هیچ‌عنوان به طور واقعی اعتماد به نفس نخواهید داشت وآن حسی که بر شما غالب می‌شود مربوط به آن مهارت خاص است،نه وجود اعتماد به نفس.

(من به خودم مطمئنم چون خیاط ماهری هستم.چون فوتبالیست تکنیکی هستم.چون برنامه نویس خوبی هستم اما در مورد خود واقعی‌ام اعتماد به نفس چندانی ندارم)

اعتماد به نفس

آیا حس می‌کنید فرد متظاهری هستید؟

وقتی در بیرون موفقیتهایی کسب می کنید، اما در درون احساس بی لیاقتی دارید ، در وضعیت ریا و تظاهر گیر افتاده اید. در این موقعیت علی رغم تلاشی که انجام داده اید ، احساس می کنید ، مرتکب تقلب شده اید یا اینکه احساس می کنید انسان متظاهری هستید.

اگر از درون حس واقعی اعتماد به نفس ندارید،هیچ کدام از موفقیت‌ها و دستاوردهای بیرونی هیچ ارزشی نخواهد‌داشت و اگر همه‌ی موفقیت‌های دنیا را هم بدست بیاورید،بازهم از یک خلاء درونی رنج خواهیدبرد.

اعتماد به نفس واقعی هیچ ارتباطی با رویدادهای زندگی بیرونی شما ندارد.اعتماد به کاری‌ست که انجام می دهید یا قصد انجامش را دارید.

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس و ماهیت آن

اگر خودتان را باور داشته باشید،دیگر اهمیتی ندارد که با چه مسائلی مواجه می‌شوید.بلکه به اهداف خود فکر می‌کنید و در راه تحقق خواسته‌های خود عمل می کنید.در این‌صورت اعتماد به نفس شما وابسته به اراده‌ای است که در اقدامات خود به کار می‌برید،نه اینکه در گرو توانایی‌های خاص‌تان باشد.

هیچ‌گاه اعتماد به نفس‌تان را بر عملکردتان بنا نکنید،چراکه بعد از مدتی ناپدید می‌شود و باز احساس پوچی به شما دست میدهد.

اعتماد به نفس را بر ماهیت وجودی خود بنا کنید تا هیچ‌کس و هیچ‌چیز قادر نباشد آن را از شما پس بگیرند.

اعتماد به نفس

اگر موفق نشوم چه؟

اگر کسی تمایل به خواندن کتابم نداشته باشد‌اگر محصولاتم با قیمت پایین به فروش برسد یا اصلا به فروش نرسد، اگر با تمرین‌های زیاد بازی خوبی ارائه ندهم و…

چرا اینقدر می ترسیم؟ مسلما این ترس به دلیل بی‌تجربه‌گی در آن زمینه‌ی خاص نیست،بلکه به این دلیل است که در آن‌لحظه از جایگاه اعتماد به نفس حقیقی وارد عمل نمی‌شوید و همچنان بر این باورید که قادر نخواهید‌‌ بود در مورد انجام یک کار خاص،به شایستگی عمل کنید.

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس حقیقی

اعتماد به نفس حقیقی نتیجه‌ی دستاوردهایتان نیست بلکه منبعث از تمایل و تصمیم‌هایتان است.باید اعتماد داشته‌باشید که چه کاری می‌خواهید انجام‌دهید،در آن زمینه آموزش ببینید و دست به اقدام بزنید و با آزمون و خطا چیزهای جدید بیاموزید.

اعتماد به نفس حقیقی از آنجا نشات می‌گیرد که بدانید با بهره‌گیری از قدرت تصمیم گیری‌تان می‌توانید آنچه را که برای رسیدن به جایگاه مورد علاقه تان لازم است،انجام دهید.

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس و دشمنی به‌نام کمال‌طلبی

اگر دوست ندارید به چشم دیگران بد باشید و از خود توقع دارید از همه‌نظر عالی عمل کنید،مسلما برای به‌دست‌آوردن اعتماد به نفس با لحظات دشواری روبرو خواهید شد.

چراکه اعتماد به نفس واقعی،متکی بر این است که باوجود شکست و بدبیاری و بدعمل کردن،در هرشرایطی به پیشروی ادامه دهید.

برای موفقیت،لازم است که در انجام کاری تمایل نشان دهید،حتی برای مدتی در آن کار خوب نباشید،اما بالاخره موفق خواهید شد.

گاهی برخی از ما فکر می‌کنیم،از همان لحظه اول باید کارها را بدون نقص انجام دهیم و به دلیل همین کمال‌طلبی،دست به هیچ اقدامی نمی‌زنیم.

این همان غرور و منیت است.اگر منتظرید که اول اعتماد به نفس لازم را احساس کنید تا بعد از آن به دنبال اهداف و آرمانهای خود بروید،بدانید که برای همیشه منتظر خواهید ماند.

اعتماد به نفس

تردید در عمل،کارشکنی درحق خود است

گاهی اوقات فکر می‌کنید پیش از آنکه برای عملی ساختن یک طرح یا برآورده کردن آرزوی خود قدمی بردارید،باید سرشار از اعتماد به نفس باشید.

اما چطور می شود به خواسته تان فکر نکنید و دست به هیچ  اقدامی نزنید و اعتماد به نفس که لازمه ی یک حرفه‌ی خاص است را بدست آورید؟

در مسیر حرکت به سمت رسیدن به خواسته‌هایتان است که اعتماد به نفس لازم رابدست می‌آورید،نه فرار از موقعیت و انتظار معجزه و ظهور اعتماد به نفس.

حتما مدتهای مدیدی نشسته‌اید تا با تحقق رویدادی جرأت و اعتماد به نفس لازم برای دست بکار شدن را به شما عطا کنند،اما اینگونه نیست که شما فکر می کنید.

هرچه در پیگیری آرزوهایتان بیشتر وقت کشی کنید،اعتماد به نفس‌تان کمتر خواهدشد و ترس‌تان از اینکه مبادا به خواسته‌ی خود نرسید، شدت بیشتری خواهد گرفت.

اعتماد به نفس

خودتان را بی قید و شرط دوست بدارید

اگر جزو آن دسته از افراد هستید که دائم می‌گویند تنها زمانی نسبت به خودم حس خوبی پیدا می کنم که مثلا مدرک لیسانس را بگیرم،با عشقم ازدواج کنم،پس انداز بالا داشته باشم و امثالهم باید بدانید که هیچگاه به احساس خوب و اعتماد به نفس دست نخواهید یافت وتا زمانی‌که احساس خوب نسبت به خود را بخاطر بدست آوردن موقعیت‌ها به تعویق می اندازید،بدانید که لطمه‌ی بزرگی به خودتان می‌زنید.

تصور کنید با کسی ارتباط دارید که به شکل خیلی مشروط دوستتان دارد،برای این‌که بتوانید عشق و تأییدش را تصاحب کنید،لازم است از تک‌ تک موانعی که پیش‌ پای‌تان قرار می‌دهد،عبور کنید و بعد از مدتی احساس می‌کنید این فرد مشغول سردوانیدن شماست.

اما نکته‌ی غم‌انگیز اینجاست که شما برای دوست داشتن خود و احساس اعتماد به نفس بهانه می‌تراشید و احساس خوب نسبت به خود را به تعویق می‌اندازید.در صورتیکه برای حس‌کردن اعتماد به نفس نباید منتظر تحقق هدف خاصی ماند،بلکه در تمام لحظات می‌توان احساس اعتماد به نفس را تجربه کرد و از آن لذت برد.

اعتماد به نفس

آیا بر علیه اعتماد به نفس تان کارشکنی می کنید؟

در چه زمینه هایی احساس خوب نسبت به خودتان را به تعویق می اندازید؟ چه معیارهایی باید برایتان محقق شود تا احساس اعتماد به نفس کنید؟

اگر اعتماد دارید که رسیدن به هدفی خاص و انجام مسئولیتی که بر عهده دارید به شما حس اعتماد به نفس و خوددوستی می دهد،بدانید که اشتباه می کنید.چون قادر نخواهید بود در تمام طول شبانه‌روز حد ثابتی از موفقیت را برای خود حفظ کنید.

زندگی در جریان است و پستی و بلندی دارد.پس با خودت تکرار کن هم اکنون بی هیچ علتی نسبت به خودم احساس خوبی دارم

اعتماد به نفس

همین حالا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

  • در همین لحظه اولین و کوچکترین کاری که می‌توانید را در جهت تحقق خواسته یا هدف‌تان انجام دهید.تنها کافی‌ست با یک‌قدم به یکی‌از اهدافتان نزدیک‌تر شوید،تا حس خودباوری‌تان فورا زیاد شود.
  •  لیستی از توانایی‌ها و استعدادها و موفقیت‌هایی که تا به امروز کسب کرده‌اید تهیه کنید و با صدای بلند بخوانید و برای هر مورد از خود و خداوند بسیار تشکر کنید.
  •  لیستی از بهانه ها و موانعی که هنگام فکر کردن به اهداف،ذهنتان را مشغول می کند،تهیه کنید و با کمک تکنیک ای‌اف‌تی،هر مورد را بصورت خاص خنثی و بی‌اثر نمایید.این روش بهترین و کارآمدترین روش در جهت بالا بردن اعتماد به نفس است.اگر با تکنیک ای‌اف‌تی آشنا نیستید،قسمت آموزش‌ ای‌اف‌تی را مطالعه نمایید.
  • هرلحظه با خود تکرار کنید من موجودی الهی و ارزشمند هستم،روح خداوند در من دمیده شده،مطمئنا آگاهی و توانایی و عشق خداوند هم در من وجود دارد.
اعتماد به نفس

نویسنده: الهه اکبری

2 دیدگاه
نوشتن یک دیدگاه